Ako sa starať o produkty

Starostlivosť o kožené produkty

Naše výrobky sú vyhotovené z hovädzej hladenice. Jednotlivé výrobky sú buď povrchovo alebo hĺbkovo farbené a povrch je ošetrený niekoľkými vrstvami voskov na rôznej báze, čo zabezpečuje pre výrobky trvanlivosť a odolnosť voči poveternostným vplyvom.

Samozrejme používaním výrobkov, vplyvom tepla, vlhka a namáhania dochádza k narúšaniu ochrannej vrstvy, vysúšaniu kože a strate jej pružnosti. Preto je potrebné koži pomôcť.

 

Platia určité pravidlá, čoho sa vyvarovať a to najmä:

- premočeniu kože,

- vystavovaniu otvorenému ohňu,

- dlhodobému pobytu vo vlhkom alebo horúcom prostredí,

- vystavovaniu chemickým a agresívnym látkam,

- používaniu výrobku na iný účel ako je určený,

- nadmernému namáhaniu kože inak ako je pre daný výrobok určené.

 

Ako sa o kožené výrobky postarať?

1/ Pravidelne kožené výrobky zbavovať vhodným spôsobom nečistôt.

Hladkú kožu zbavte nečistôt použitím bavlnenej handričky alebo hubky namočenej v mydlovej vode. Krúživými pohybmi odstráňte nečistoty. Vyvarujte sa nadmernému premočeniu kože. Nepoužívajte chemické čistidlá a riedidlá, poškodíte farbu a narušíte vlastnosti kože.

Brúsenú kožu najlepšie zbavíte nečistôt mäkkou kefou, prekefovaním vo všetkých smeroch, prípadne použite gumu na kožu.

 

2/ Vyčistené výrobky povrchovo ošetriť prípravkami na kožu.

Povrch kože natrieť krúživými pohybmi vybraným prípravkom. Po jeho zaschnutí povrch vyleštite bavlnenou handričkou alebo prekefujte mäkkou kefou. Postup môžete zopakovať. Odporúčame používať prípravky obsahujúce včelí vosk. Na trhu existuje množstvo vhodných výrobkov (Philadelphia balzam, Beeswax, Carnauba creme, Equifix a pod.) Vždy si prečítajte návod na požitie.

 

3/ Premočené alebo navlhnuté kožené výrobky pred ošetrením vysušiť.

Navlhnuté kožené výroky nechajte dôkladné vysušiť pri izbovej teplote, prípadne v tieni, nikdy nie priamo na slnku alebo na tepelnom zdroji.

 

4/ Pri skladovaní kožené výrobky chrániť.

Vhodné je uskladniť výrobky v bezprašnom, suchom a pred priamymi slnečnými lúčmi chránenom prostredí.

 

 

Starostlivosť o športové náramky

Znečistené športové náramky je najvhodnejšie preprať v mydlovom roztoku, prípadne prekefovať mäkkou kefou. Následne nechať dôkladne vysušiť.

 

 

Starostlivosť o nože

Nože sú určené na rôzne účely a použite. Všeobecne platí, že nôž je určený predovšetkým na rezanie alebo bodanie. Nenahrádza páčidlo, skrutkovač, kladivo, sekeru (pokiaľ sa nejedná o nože do prírody alebo sekáče). Taktiež majú rôznu povrchovú úpravu, sú vyrobené z rôznych ocelí s odlišným stupňom odolnosti voči korózii a rozdielnym materiálom rúčky.

 

Skladovanie

Každý nami predávaný nôž má svoje puzdro. Je to miesto, kde by mal byť ak ho práve nepoužívate. Nikdy nevkladajte mokrý alebo znečistený nôž do puzdra, znehodnotíte puzdro a časom takýto nôž podľahne korózii. Ak je puzdro mokré, tiež ho najskôr vysušte. Vždy nôž riadne vyčistite a osušte.

Čistenie

Po skončení každej práce noža je potrebné ho očistiť, umyť a vysušiť. Najvhodnejšie je nôž umyť vo vlažnej mydlovej vode, prípadne saponátom na riad za pomoci handričky alebo hubky a riadne ho osušiť. Zvyšky vody môžu zanechať na čepeli stopy alebo spôsobiť koróziu. Vyčistený a osušený nôž potrite tenkou vrstvou ľanového oleja a môžete ho odložiť do puzdra.

 Ošetrenie rúčky noža

Drevené rúčky je potrebné raz za čas pretrieť ľanovým olejom alebo prípravkom na báze včelieho vosku. Preleštite po zaschnutí bavlnenou handričkou. Zabráni sa tým vysúšaniu dreva, jeho praskaniu a obmedzí sa nasiakavosť vlhkosťou. Navyše si drevo zachová sýtu farbu a lesk.

Rúčky z plastu, G10, micarty nevyžadujú nadmernú údržbu. Je vhodné ich vždy vyčistiť a osušiť. Rovnako ako na rúčky z dreva môžete aplikovať vosk.

 Ostrenie

K pravidelným činnostiam patrí u udržiavanie ostria noža v perfektnom stave - ostrenie. Frekvencia závisí od používania noža. Každý typ noža má z výroby nastavený určitý vrcholový uhol ostria, ktorý sa v procese ostrenia snažíme dodržať. Najvhodnejšie pomôcky na ostrenie čepele sú ocieľky alebo brúsne kamene. Každý spôsob použitia vyžaduje cvik a preto si zvoľte spôsob, ktorý je Vám najbližší. Neodporúčame používanie elektrických brúsiek a ostričiek nožov, tieto zariadenia nedovoľujú kontrolu nad procesom ostrenia a ľahko znehodnotíte čepeľ obľúbeného noža.

 

Starostlivosť o kožené puzdra na nože

Platia rovnaké pravidlá ako pre kožené výrobky. Navyše je potrebné pravidelne kontrolovať vnútro puzdra na prítomnosť cudzích predmetov. Vnútro puzdra sa snažte udržiavať suché a čisté. Zabránite tak korózii noža alebo jeho náhodnému poškriabaniu cudzím predmetom.

 

Starostlivosť o kydexové puzdra na nože

Vonkajšok puzdra je najvhodnejšie vyčistiť handričkou (hubkou) namočenou v mydlovej vode.

Vnútro puzdra sa snažte udržiavať suché a čisté. Zabránite tak korózii noža alebo jeho náhodnému poškriabaniu cudzím predmetom.